Cena Rudolfa Eitelbergera/ finalisté a laureáti jednotlivých ročníků aneb to nejlepší z architektury za posledních 30 let v Olomouci a Olomouckém kraji:

První retrospektivní ročník/ 1989-2008

2. ročník/ 2009-2010

3. ročník/ 2013

4. ročník/ 2015

5. ročník/ 2017

6. ročník/2019

7. ročník/ 2021

8. ročník právě připravujeme, sbíráme tipy na vítěze, oslovujeme porotce, přidejte se! Pokyny, jak na to, najdete ve výzvě výše.

Spolek Za krásnou Olomouc se už od počátku své existence (2007) snaží kromě diskutabilních kauz usměrňovat veřejnou debatu a mínění o architektuře a životním prostředí také osvětovými akcemi (přednášky, komentované vycházky, výstavy). Jasně se mezi nimi vyjímá Cena Rudolfa Eitelbergera, jež už v několika ročnících upozornila na ty zásahy, které pozitivně a zdařile ovlivnily prostředí měst a venkova Olomouckého kraje, ať už se dají zařadit do oblasti architektonické tvorby, urbanismu, památkové péče nebo práce s veřejností.

Spolek uděluje cenu ob rok a v každém ročníku si zakládá na pečlivě vybrané, tutíž kvalitně obsazené nezávislé porotě, která zahrnuje přední české architekty, kritiky architektury, historiky umění, úředníky a odborníky s vazbou na naši zájmovou oblast. Od 5. ročníku se účastníkem poroty pro funkční zpětnou vazbu s Městem stává také člen rady nebo zastupitelstva města, v jehož kompetenci je právě urbanismus nebo rozvoj města. Členem poroty 7. ročníku byl i zástupce Olomouckého kraje.

Název ceny nese jméno významné osobnosti, olomouckého rodáka Rudolfa Eitelbergera von Edelberg (1817–1885), zakladatele památkové péče v Rakousku-Uhersku, prvního profesora dějin umění na vídeňské univerzitě a zakladatele tamního Uměleckoprůmyslového muzea (dnešní MAK) a Uměleckoprůmyslové školy. Tak jako on propagoval architekturu, umělecká řemesla a potřebu péče o ně, cítí členové spolku, že jsou povinováni pečovat o jeho pozapomenutý odkaz. Není totiž mnoho takových osobností, které by za humny Olomouce zanechaly v dějinách kulturní Evropy tak velkou stopu!

Autory výtvarné podoby ceny jsou sochař Jaroslav Koléšek a grafik Zbyněk Baladrán. Grafického ztvárnění „vousáče“ se ujala Beata Rakowská. Inspirovala se výše publikovaným portrétem R. E., který jej zachycuje v Kristových letech, na vrcholu sil a rostoucí slávy.